آشنایی با ایاصوفیا در استانبول

آشنایی با ایاصوفیا در استانبول

آشنایی با ایاصوفیا در استانبول – ایاصوفیا در سال 532 میلادی در زمان بیزانس ساخته شد و کاربری اولیه آن کلیسای مسیحیان بود که با 10000 هزار کارگر در 5 سال ساخته شد. ایاصوفیا زمانی بزرگترین کلیسای جهان نام داشت تا زمانی که محمد دوم موفق به فتح استانبول شد. پس از فتح استابول می توان گفت تا زمان اتاتورک تمامی دوره های تاریخی استانبول ایاصوفیا در حال تغییر بوده است تا به شکل و ظاهر امروزی خود برسد.

آشنایی با ایاصوفیا در استانبول

تغیرات مهم در ایاصوفیا از نخست تا کنون :

پس از افتتاح در سال 537 میلادی این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت.

پس از فتح استانبول، محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیا را به مسجد تبدیل کنند.

سلیمان اول دستور داد نقاشی ها و نگارگری های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود.

سلیم دوم به معمار سینان دستور داد که ایاصوفیا را مرمت کند.

در زمان مراد سوم مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد.

در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد.

پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک ایاصوفیا به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده است.

آشنایی با ایاصوفیا در استانبول

پس از تصرف استانبول توسط ترکهای عثمانی در سال ۱۴۵۳میلادی کلیسای ایا صوفیا به مسجد ایا صوفیا تبدیل گردید. محمد فاتح در همان روز فتح استانبول فرمان تبدیل کلیسای ایا صوفیا به مسجد را صادر کرد و سه روز پس از فتح استانبول ضمن برپا داشتن مراسم نماز جمعه در ایا صوفیا به امامت آق شمس الدین خطبه به نام پادشاه فاتح عثمانی خوانده شد. در وقف نامه‌های فاتح که نسخه‌های مختلف آن تا امروز باقی‌مانده نام ایا صوفیا «الجامع الکبیر العتیق» آمده است.

آشنایی با ایاصوفیا در استانبول

ایاصوفیا مجموعاً دارای ۱۰۷ ستون و ۹ در است. بزرگترین آن‌ها در وسط است با چارچوب برنزی و قاب مرمر که مخصوص ورود امپراتور بوده است.

ایاصوفیا کلاً از آجر ساخته شده و با مرمر پوشانده شده‌است. دیوارهای آن با معرق‌های آذین شده به سنگ‌های قیمتی تزئین شده است. در تزئینات بنای آن از فلزات گرانبهای منتسب به هنر بیزانسی استفاده شده‌است. ستون‌های مرمرین این بنا از معبد «آرتمیس» و نیز از نقاط مختلف دنیا به آنجا آورده شده‌است.

در حیاط داخلی فواره‌هایی برای وضو قرار دارد. در زاویه جنوبی مسجد به جای گلدسته‌ای از جنس سنگ گلدسته‌ای آجرین بنا گردیده است. موزائیک ها و تزئینات داخلی ایا صوفیا نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. از زیباترین بخش‌های این بنا، تزئینات ایا صوفیا و موزائیک‌های بیزانسی آن است. در میان آن قطعات و تابلوهای ساخته شده از طلا، نقره، مرمر و سفال لعاب دار رنگارنگ دیده می‌شود.

تابلوهای موزائیک ایا صوفیا را می‌توان بر سطح داخلی نیم گنبدها، دیوارها، طاق‌ها و رواق ها و بر سر در ویژه امپراتور و… دید. بر اثر ویرانی‌ها و تعمیرات پی در پی، بخشی از موزه ایا صوفیا از میان رفته است، از جمله تابلوی موزائیک تصویر عیسی مسیح که در ۱۳۵۵ میلادی آن را بر سطح داخلی گنبد ساخته بوده. این اثر گویا تا میانه سده ۱۷ میلادی نیز بر جای بوده و در زمان عبدالمجید دوم، غازی عسکر عزت افندی با نوشتن آیاتی از سوره نور آن را پوشانده‌است.

آشنایی با ایاصوفیا در استانبول

اگر شما هم به استانبول سفر می کنید خالی از لطف نیست این عمارت زیبا و تاریخی را از نزدیک ببینید و با معماری چند صد ساله آن آشنا شوید. با وجود تغییرات زیاد در سال های متوالی هنوز هم با ورود به این مسجد می توانید معماری از زمان بیزانس تا معماری اسلامی آن را حس کنید.

ساعات سرویس دهی : 9 صبح تا 5 بعد از ظهر

هزینه ورودی : 72 لیر

آدرس : Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih/İstanbul

لوکیشن :

راهنمای استفاده از نقشه در گوشی موبایل : روی Vew Langer Map کلیک کنید و بعد قسمت Directions را انتخاب کنید تا به وسیله نقشه به آدرس مورد نظر هدایت شوید.

مارمارا استار

مارمارا استار

من مارمارا استار هستم , مشاور شما در تمامی امور وب سایت , هر سوالی که داشتید از راه های ارتباطی با من در ارتباط باشید.

پست قبلی

کلمات مربوط به وسایل نقلیه در زبان ترکی

پست بعدی

همه چیز درباره فیلم رجب ایودیک 6

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب زبان - Language